Поможет Божье слово




Поможет Божье слово

 

«Чистая молитва доходит — У подножия Христа она Расцветает серебром. Чистым синим огнем Пылает зовущее Слово. И сияет Чаша Возношения. Господи, испей наши слезы И воззри на пламя нашего сердца». (Листы сада Мории; май, 19)

 

В православной литературе собраны истинные жемчужины чудодейственного слова — молитвы на все случаи жизни. Молитва — это выражение наших внутренних желаний. И если вы верите в Господа, пусть по-своему, и даже если вы не крещены, читайте их со всей страстностью души и веры, и божественная помощь придет к вам и вашим детям.

 

Молитва к Господу

 

«Сладчайший Иисусе, Боже сердца моего! Ты даровал мне детей по плоти, они Твои по душе; и мою и их души искупил Ты Своею неоцененною кровию; ради крови Твоея Божественныя умоляю Тебя, Сладчайший мой Спаситель: благодатию Твоею прикоснись сердца детей моих {имена) и крестников моих {имена), огради их страхом Твоим Божественным, удержи их от дурных наклонностей и привычек, направь их на светлый путь жизни, истины и добра, укрась жизнь их всем добрым и спасительным, устрой судьбу их якоже Ты Сам хощеши и спаси души их имиже веси судьбами.

Господи Боже отцев наших! Детям моим (имена) и крестникам моим {имена) дай сердце правое, чтобы соблюдать заповеди Твои, откровения Твои и уставы Твои и исполнять все это. Аминь».

 

Молитвы к Божией Матери

 

«О, Пресвятая Владычице Дево Богородице, спаси и сохрани под кровом Твоим моих чад {имена), всех отроков, отроковиц и младенцев, крещенных и безымянных и во чреве матери носимых. Укрой их ризою Твоего материнства, соблюди их в страхе Божием и послушании родителям, умоли Господа моего и Сына Твоего, да дарует им полезное ко спасению их. Вручаю их Материнскому смотрению Твоему, яко Ты еси Божественный Покров рабам твоим.

Матерь Божия, введи меня во образ Твоего небесного материнства. Уврачуй душевные и телесные раны чад моих (имена), моими грехами нанесенные. Вручаю дитя мое всецело Господу моему Иисусу Христу и Твоему, Пречистая, небесному покровителю. Аминь».

 

«Воздыхание матери о своих детях».

 

(Цитата из молитвы, полностью можно найти в молитвослове.) «Судья Праведный, наказывающий детей за грехи родителей до третьего и четвертого рода, отвороти такую кару от детей моих, не наказывай их за грехи мои; но окропи их росою благодати Твоей, да преуспеют в добродетели и святости, да возрастают во благоволении Твоем и в любви людей благочестивых...»

Молитва к Ангелу-хранителю.

 

«Святый Ангел-хранитель, моли Бога о нас!» — вот первая наша молитва к ангелу-хранителю.Святой Ангел-хранитель

 

«Святый ангеле-хранителю моих чад (имена), покрый их твоим покровом от стрел демона, от глаз обольстителя и сохрани их сердце в ангельской чистоте. Аминь».

 

От отцов церкви к нам дошли и другие молитвы к ангелу-хранителю.

* Если вас одолели леность и уныние, то усердно взывайте к хранителю души твоей:

 

«Уныние с леностью, праздность же и небрежение отжени от мене, бодрый хранителю мой, да добре и богоугодне потруждься со благими рабы и верными, не лишен мзды, вниду в радость Господа моего».

 

* Если вас терзают плотские страсти, то молите своего за ступника:

 

«Студодеяния и страсти плотския, бесплотный защитниче мой, избави мя, да твоим заступлением, чист сердцем, узрю Бога и превозношу Его во веки».

«Блудного беса, всегда душу и тело мое осквернити тщащаго-ся, далече от мене отжени, хранителю мой, да непорочно с тобою Господеви пою и превозношу Его во веки».

 

* Если от сердца вашего отлетели кротость и терпение, то так умоляйте своего хранителя:

 

«Кротости и терпения путь показати ми, гнев же и рвение от сердца моего искоренити, моли кроткаго и долготерпеливаго Иисуса, Ангеле святый, молю тя».

 

После молитв ангелу-хранителю Господь полагает свое слово на сердце молящегося, и чем горячее и смиреннее была эта молитва, тем властнее и яснее звучит это внутреннее слово. Голос ангела-хранителя, если мы внимаем ему достойно, дает ответы и на наши трудности и вопрошания.

Каждому из архангелов также есть молитвы:

 

*   Святый Архангеле Михаиле, победителю, победи страсти моя.

*   Святый Архангеле Гаврииле, вестниче Божий, возвести мне час мой смертный.

*   Святый Архангеле Рафаиле, целителю, исцели мя от болез ни душевныя и телесныя.

*   Святый Архангеле Урииле, просветителю, просвети мои чувства душевныя и телесныя.

*   Святый Архангеле Иегудииле, прославителю, да не лишусь я Славы Ббжией во Царствии Его.

*   Святый Архангеле Селафииле, молитвенниче, моли Бога о мне, грешнем.

*   Святый Архангеле Варахаиле, благословителю, благослови мя, грешнаго, всю жизнь провождать в молитве и покаянии.

 

Вот минимум того, что каждый верующий должен знать, обращаясь к своим небесным хранителям.

 

Молитва святителю Иулиану Кеиоманийскому

 

«Святителю отче Иулиание, нетлением честных мощей твоих и многими благодеяниями, чудесно содеянными и содеваемы-ми тобою с верою к тебе притекающим, уверившееся, яко имаши велию благодать у Господа Бога нашего, всесмиренно припадаем и молимся тебе: Моли о нас Христа Бога нашего, да ниспослет всем, чтущим святую память твою и усердно к тебе прибегающим, богатыя милости Своя: да утвердит во святей Своей православной Церкви живый дух правыя веры и благочестия, дух ведения и любве, дух мира и радости о Духе Святе, да вси члены ея, чисты от мирских искушений и плотских похотей и злаго действия злых духов, духом и истиною поклоняются Ему и усердно пекутся о соблюдении заповедей его ко спасению душ свои Пастырем ея да даст святую ревность попечения о спасении людей, им вверенных, да неверующих просветят, неведущих наставят, сомневающихся вразумят и удостоверят, отпадших от православныя Церкве обратят в святые недра ея, верующих соблюдут в вере, грешных подвигнут к покаянию, кающихся утешат и укрепят в исправлении жизни, раскаявшихся и исправившихся утвердят в святости жизни: и тако всех введут указанным от Него путем в уготованное вечное царство святых* Его. Ей святителю Божий, да устро-иши молитвами твоими вся благая душам и телесам нашим: да и мы прославим в душах и телесех наших Господа и Бога нашего, Иисуса Христа, Емуже со Отцем и Святым Духом слава и держава во веки веков. Аминь».

 

О неспящем младенце.

 

Молитва святым седми отрокам, иже во Ефесе: Максимилиану, Иамвлиху, Мартиниану, Иоанну, Дионисию, Ексакустодиану и Антонину.

 

«О, пречуднии святии седмочисленнии отроци, Ефеса града похвало и всея вселенныя упование!

Воззрите с высоты небесныя славы на нас, любовию память вашу чтущих, наипаче же на младенцы христианския, вашему заступлению от родителей своих препорученныя: низведите на ня благословение Христа Бога, рекшаго: оставите детей приходите ко мне: болящия убо в них исцелите, скорбящия утешите: сердца их в чистоте соблюдите, кротостию исполните я, и в земли сердец их зерно исповедание Божия насадите и укрепите, во еже от силы в силу им возрастати: и всех нас, святей иконе вашей предстоящих, мощи же ваши с верою лобызающих и тепле вам молящихся, сподобите Царствие Небесное улучити и немолчными гласами радования тамо прославляти великолепное имя Пресвятыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь».

 

О детях, которым трудно дается учение.

 

Великомученик Георгий Победоносец

«Господи Иисусе Христе, Боже наш, воистину вселивыйся в сердца двенадцати апостолов и силою благодати Всесвятого Духа, сошедшего в виде огненных языков, и уста их открывший, так что они начали говорить на иных наречиях!

Сам Господи Иисусе Христе, Боже наш, ниспосли того Духа Твоего Святого на отрока сего (имя) и насади в сердце его Святое Писание, которое рука Твоя пречистая начертила на скрижалях законодателю Моисею, ныне и присно и во веки веков. Аминь».

 

О возвращении потерянных детей Молитва святому Великомученику Георгию Победоносцу.

 

«Святый, славный и всехвальный великомучениче Христов Георгие! Собраннии во храме твоем и перед иконою твоею святою поклоняющийся людие, молим тя, известный желания нашего ходатаю, моли с нами и о нас умаляемаго от Своего благосердия Бога, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не оставит вся наша ко спасению и житию нужная прошения, и да укрепит же данною тебе благодатию во бранех православное воинство, разрушит силы возстающих враг, да постыдятся и посрамятся, и дерзость их да сокрушится, и да увидят, яко мы имамы божественную помощь, и всем в скорби и обстоянии сущим многомощное яви твое заступление.

Умоли Господа Бога, всея твари Создателя, избавити нас от вечнаго мучения, да всегда прославляем Отца и Сына и Святаго Духа, и твое исповедуем предстательство, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь».

 

О благосостоянии детей в обществе Молитва святителю Митрофану, Воронежскому чудотворцу.

 

святой Митрофан

«Святителю отче Митрофане, нетлением честных мощей твоих и многими благодеяньми, чудесно содеянными и содеваемы-ми тобою с верою к тебе притекающим, уверившеся, яко имаше велию благодать у Господа Бога нашего, всесмиренно припадаем вси и молимся тебе: моли о нас Христа Бога нашего, да ниспо-слет всем, чтущим святую память Твою и усердно к Тебе прибегающим, богатыя милости Своя: да утвердит во святей Своей православной Церкви живый дух правыя веры и благочестия, дух ведения и любве, дух мира и радости о Духе Святее, да вси члены ея, чисты от мирских искушений и плотских похотей и злаго действия злых духов, духом и истиною поклоняются Ему и усердно пекутся о соблюдении заповедей Его ко спасению душ своих.

Пастырем ея да даст святую ревность попечения о спасении людей, им вверенных, да неверующих просветят, неведущих наставят, сомневающихся вразумят и удостоверят, отпадших от православный Церкве обратят в святые недра ея, верующих соблюдут в вере, грешных подвигнут к покаянию, кающихся утешат и укрепят в исправлении жизни, раскаявшихся и исправившихся утвердят в святости жизни: и тако всех введут указанным от него путем в уготованное вечное царство святых Его. Ей, святителю Божий, да устроиши молитвами твоими вся благая душам и телесем нашим: да и мы прославим в душах и телесех наших Господа и Бога нашего, Иисуса Христа. Емуже со Отцем и Святым Духом слава и держава во веки веков. Аминь».

 

От всех бед и напастей

 

«О, Пресвятая Богородица, Царица небесная, Владычица Мария, укрой своею ризою красною, рукою честною, крестом животворящим раба Божия (имя) от всякого зла и напасти во веки веков. Аминь. От клеветника и клеветницы, от еретика и ере-тицы, от чародея и чародейницы, от волшебника и волшебницы во веки веков. Аминь. Архистратих Михаил, Гавриил и Иоанн-воин победят беса и супостата и ворога во веки веков. Аминь. Солнцем огражден, месяцем подпоясан раб Божий (имя), и не убоюся врага и супостата и ворога моего во веки веков. Аминь».

 

От всех болезней

 

«Владыко, Вседержитель, врач душ и телесех смиренных, возноси и наказуй, паки исцели брата нашего (имя) немоществую-щего, посети милостью Твоею и прости мышцею Твоею. Исполни исцеление от вражды и исцели его, и восстанови от одра немощи, отставь от него всякую язву, всякую болезнь, всякую рану, всякую огневицу и тресковицу. И если есть в нем согрешение, беззаконие, то ослабь и оставь, прости ради Твоего человеколюбия, Ей Господи, пощади Твое создание во Христе Иисусе- Господе нашем, с ним же благословенно если во веки веков. Аминь». (Нужно читать над головой больного человека, а написанную записку затем отдают ему, чтобы носил при себе.)

 

На добрые дела

 

«Слава Тебе, Боже, слава Тебе, Царь небесный!

Усмотрел я, раб Божий, на нынешний день, на теперешний час молодого месяца с золотыми рогами. Дай, Господи, молодому месяцу на добрые дела золотые рога; дай мне рабу Божьему (имя), на высокие поступки; воежжались ко младому месяцу царя и бояра, попы и патриархи, старцы и старицы, двоежены и троежены, двоеволосцы и триволосцы и младому месяцу удивлялись: дай, Господи, младому месяцу на добрые дела золотые рога, и мне, рабу Божьему (имя), на добрые дела золотые рога, — у какого бы новоокрещенного не было бы в теле сердца на меня, раба Божьего (имя); солетали ко мне, рабу Божьему, (имя), с небес тридесять воронов тридевять замков, относили ключи самому Христу, и чтобы тех ключей никому не бирать, а меня, раба Божьего (имя), не испорчивать. Отныне и до веку, и во веки веков. Аминь».

 

Молитва, изменяющая судьбы людей

 

Особым почетом и уважением на Руси издавна пользуется Николай-чудотворец. К нему с молитвой прибегают путешествующие, просят его заступничества во всяких невзгодах жизненных, когда чувствуют необходимость что-то коренным образом изменить в своей жизни. Если у вас возникла потребность изменить свою жизнь, проделайте следующий ритуал.

Сядьте лицом к свече, лампе или окну, руки сложите на груди молитвенным жестом, положите перед собой лист с молитвой и громко, нараспев прочитайте ее два раза подряд, а третий раз прочтите молча, про себя. Начать чтение нужно в следующие дни: 7, 14 или 19 января.

Чудотворная молитва святителю Николаю.

 

«Возбранный Чудотворце и изрядный угодниче Христов, Отче Николае! Миру всему источая многоценное милости миро, и неисчерпоемое чудес море, крепости духовные уставлявши, и я восхваляю тя любовию, преблажение Святителю Николае: ты же яко имея дерзновение ко Господу, от всяких мя бед свободи, да зову ти:

 

Радуйся, Николае, великий Чудотворче,Чудотворная молитва святителю Николаю

Радуйся, Николае, великий чудотворче,

Радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Ангела образом, земного суща естеством

яви тебе всея твари Создателе;

благоплодную бо доброту души твоея провидев,

преблажение Николае,

научи всех вопити тебе сице:

* Радуйся, во одеяниях ангельских рожденный,

якоже во плоти чист;

Радуйся, и водою и огнем крещенный,

якоже во плоти свят.

Радуйся, рождением своим родителей удививый;

Радуйся, силу душевную абие по рождестве явивый.

Радуйся, саде земли обетования;

Радуйся, цвете Божественного саждения.

Радуйся, лозо добродетельная винограда Христова;

Радуйся, древо чудоточное рая Иисусова.

Радуйся, крине райского прозабения;

Радуйся, миро Христова благоухания.

Радуйся, яко тобою отгонится рыдание;

Радуйся, яко тобою приносится радование.

Радуйся, Николае, великий Чудотворце, Радуйся, Николае, великий Чудотворце, Радуйся, Николае, великий Чудотворце!

*Радуйся, образе агнцев и пастырей;

Радуйся святое чистилище нравов.

Радуйся, добродетелей великих вместилище;

Радуйся, святыни чистое и светлое жилище!

Радуйся, светилънице всесветный и вселюбимый;

Радуйся, свете златозарный и непорочный!

Радуйся, достойный Ангелов собеседнице;

Радуйся, добрый человеков наставнице!

Радуйся, правило веры благочестивыя;

Радуйся, образе кротости духовныя!

Радуйся, яко тобою от страстей телесных избавляемся;

Радуйся, яко тобою сладостей духовных исполняемся!

Радуйся, Николае, великий Чудотворче,Отче Николае

Радуйся, Николае, великий Чудотворче,

Радуйся, Николае, великий Чудотворче!

*Радуйся, избавление от печали;

радуйся, подаяние благодати.

Радуйся, нечаемых зол прогонителю;

Радуйся, желаемых благ насадителю.

Радуйся, скорый утешителю в беде сущих;

Радуйся, страшный показателю обидящих.

Радуйся, чудес пучина; Богом излиянная;

Радуйся, закона Христова скрижаль, Богом писанная.

Радуйся, крепкое подающих возведение;

Радуйся, право стоящих утверждение.

Радуйся, яко тобою всякая лесть обнажается;

Радуйся, яко тобою всякая истина сбывается.

Радуйся, Николае, великий Чудотворче,

Радуйся, Николае, великий Чудотворче,

Радуйся, Николае, великий Чудотворче!

*Радуйся, всяких исцелений источниче;

Радуйся, лютее страждущих помощниче!

Радуйся, заре, сияющая в нощи греховно блуждающим;

Радуйся, росо неботочная в зной трудов сущим!

Радуйся, подавали требующим благостроение;

Радуйся, уготовляй просящим изобилие!

Радуйся, многажды прошение предваряй;

Радуйся, старым сединам силу обновляй!

Радуйся, многих заблуждений

от пути истинного обличителю;

Радуйся, тайн Божиих верный служителю.

Радуйся, яко тобою зависть попираем;

Радуйся, яко тобою благонравное житие исправляем.

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

радуйся, Николае, великий Чудотворце!

 

* Радуйся, от убожества вечнаго изымаяй;

радуся, богатство нетленное подаваяй! Радуйся, брашно негибнущее алчущим правды;

Радуйся, питие неисчерпаемое жаждущим жизни! Радуйся, от мятежа и брани соблюдаяй;

Радуйся, от уз и пленения свобождаяй! Радуйся, преславный в бедах заступниче;

Радуйся, превеликий в напастях защитите! Радуйся, Николае, великий Чудотворце! Радуйся, Николае, великий Чудотворче, Радуйся, Николае, великий Чудотворче!

 

*Радуйся, озарение трисолнечнаго света;

радуйся, деннице незаходимаго солнца!

Радуйся, свече, Божественным пламенем возженная;

Радуйся, яко угасил ecu бесовский пламень нечестия!

Радуйся, молние, ереси пожигающая!Николай чудотворец

Радуйся, громе, устрашающий соблазняющих!

Радуйся, истинного наусителю разума;

Радуйся, таинственнаго изъявителю ума!

Радуйся, яко тобою попрано поклонение твари;

Радуйся, яко тобою научимся поклонятися Творцу в Троице!

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

Радуйся, Николае, великий Чудотворце!

Радуйся, всех добродетелей зерцало;

Радуйся, всех притекающих к тебе крепкое забрало!

Радуйся, по Бозе и Богородице все наше упование;

Радуйся, телес наших здравие и душ спасение!

Радуйся, яко тобою от вечныя смерти освобождаемся;

Радуйся, яко тобою бесконечныя жизни сподобляемся!

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

Радуйся, Николае, великий Чудотворце!

О пресветлый и пречудный отче Николае,

утешение всех скорбящих,

нынешнее наше прими приношение,

и от геены избавитися нам Господа умоли,

богоприятным твоим ходатайством,

да с тобою воспеваем:

Аллилуйа, Аллилуйа, Аллилуйа, Аллилуйа!

Возбранный Чудотворце

И изрядный угодниче Христов, Отче Николае!

Миру всему источая многоценное милости миро,

И неисчерпаемое чудес море,

Крепости духовные уставляеши,

И я восхваляю тя любовию,

Преблажение Святителю Николае:

Ты же яко имея дерзновение ко Господу,

От всяких мя бед освободи, да зову ти:

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

Радуйся, Николае, великий Чудотворце,

Радуйся, Николае, великий Чудотворце!»

 

Повторяйте чудотворную молитву утром или вечером в течение сорока дней подряд. Если пропустили один день — начинайте отсчет сначала.

 

От всех зол, от всех чар

 

«Святой Николай, разрушаешь горы, разрушаешь камни. Разрушь горе, колдовство, чародейство, зависть, ненависть, сделку, сглаз, от плохой минуты рабу Божьему (имя) не на час, не на два, а навсегда. Аминь».

 

Перед каждым заговором произносится следующая молитва:

 

«Николай, угодник Божий, помощник Божий, Ты и в поле, ты и в доме, в пути, и в дороге, на небесах и на земле. Заступись и сохрани от всякого зла».



Еще материал по данной теме


Классические гадальные руны

В комплекте к набору вы найдёте полное толкование рун, а также различные способы раскладов этих уникальных знаков. 

Карты таро в мешочке

Карты Таро – это быстрый путь к ответам на волнующие вопросы.

← все статьи