Икона Неопалимая Купина




Икона Неопалимая Купина

 

Икона Неопалимая КупинаОдним из ветхозаветных прообразов, указывавших на Богоматерь, была неопалимая купина - тот куст, который Моисей видел горевшим в огне, но не сгоравшим. Эта купина знаменовала собою непорочное зачатие Богоматерью Христа от Духа Святого. Быв Матерью, Она осталась Девою: до рождества Дева, в рождестве Дева и по рождестве Дева.

Можно придать еще и другое толкование прообразу неопалимой купины: Богоматерь, родившись на грешной земле, пребыла безусловно чистою, непричастною греху, не познавшею беззакония. В церковных песнопениях слышится этот заветный символ: «Якоже купина не сгораше опаляема, тако, Дева, родила еси». В стихире на Благовещение поется: «Радуйся, Купино Неопалимая».

Благочестивое христианское усердие постаралось закрепить в художественном образе эту мысль, и отсюда возникла икона Неопалимая Купина.
По народному верованию икона эта избавляет дома почитающих ее от огня.

 

Молитва: 4 сентября, в день иконы Неопалимая Купина

 

«О Пресвятая и Преблагословенная Мати Сладчайшаго Господа нашего Иисуса Христа, припадаем и поклоняемся Тебе пред Святою и Пречестною иконою Твоею, сю дивная и преславная чудеса содеваеши, от огненного юпаления и молниеносного грома жилища наша спасаеши, недужныя исцеляемши, и всяко благое прошение наше во благо исполнявши, смиренно молим Тя, всесильная рода нашего Заступнице: сподоби ны немощныя и грешныя Твоего матерняго участия и благопопечения: спаси и сохрани Владычице, под кровом милости Твоея, Церковь Святую, град сей (или весь сию, или обитель сию), всю страну нашу православную, и вся ны, припадающия к Тебе с верою и Любовию, и со умиленными слезами Твоего заступления просящим, ей Госпоже Всемилостивая, умилосердися на нас обуреваемых грехи многими и не имеющих дерзновения ко Христу Господу просити Его о помиловании и прощении: Тебе убо предлагаем к Нему на умоление, Матерь Его сущую: простри к Нему, о Всеблагая, благоприимнии руце Твои, и предстательствуй за нас пред Его благостию, просящи нам прощения прегрешений наших, благочестнаго мирнаго жития благия христианския кончины и добраго ответа на Страшней Суде Его: в час же грозного посещения Божия, аще огнем возгорятся домове наши, аще ли молниеносным громом устрашаеми будем, яви нам милостивное Твое заступление и державное вспоможение: да, спасаеми всесильными Твоими ко Господу молитвами временного наказания Божия зде избегнем, вечное же блаженство райское тамо унаследуем, и со всеми святыми воспоем Пречестное и Великолепное Имя поклоняемыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, и Твое велие к нам милосердие, во веки веков. Аминь».



Еще материал по данной теме


← все статьи